top of page

MAYALAR > 

MALZEME ve DETAY SEÇİMİ

  Yapı Malzemelerinin Seçimi ve Uygulanacağı Zeminin Hazırlığı Öncelikle Saha Tecrübesi Gerektirir. Çünkü Malzeme Tedarikçileri veya Üreticileri Satışa Odaklıdır. Burada Yapılacak Hatalı Seçimlerin Faturası Öncelikle Tasarımcıya Sonra Uygulamacıya Kesilir. Bu Yüzden Malzeme Seçiminde Satıcıya Değil, Üreticiye Bilinçli Sorular Sorulmalı, Referans Kullanımlar İncelenmelidir. Sorular Şu Cevapları Aramalıdır :

 1. Malzemenin Nakli ve Zayiatı,

 2. Uygulanacak Zeminin Hazırlığı,

 3. Uygulama Sonrası İnşaat Bitişine Kadar Malzemenin Korunması,

 4. Bina İşletilirken Malzemenin Bakımı

malzeme_seçimi_1.png

  Ayrıca Malzeme Tek Başına Değil, Parçası Olacağı Detaylarla, Sistemle Beraber Sağlamlığı, Ömrü ve Maliyeti Düşünülmelidir. Dolayısı ile Malzeme Seçimi Görüntüsünden Fazla Kriterlere Bağlıdır ve Saha Tecrübesiyle Orantılıdır.

 

  Diğer Taraftan Sırf Moda Olduğu İçin İnşaat Aşamasında Seçilen Malzemelerin Bina Kullanımında Yaşattığı Kısıtlar veya Sıkıntılar Başka Bir Konudur. Özellikle Giydirme Cepheli Binaların Isıtılması, Soğutulması, Açık Renkli Kompozit Cephe Kapmalarının Temizlenmesi, İlk Yapıldığındaki Keyfiyeti Zamanla Ortadan Kaldırmakta, Çoğunlukla Müdahalesi veya Geri Dönüşü Kolay Olmayan Dertler Açmaktadır.

  Ülkemizde Özellikle İnce Yapı Kalitesinin Düşüklüğü, Özellikle Yurt Dışı Projelerinde Görev Yapmış Teknik Personellerce Gayet İyi Bilinir. Üreticilerin Malzemelerin Ambalajlarına Yazdıkları Kullanım Koşulları Okunmaz, Okunsa Anlaşılmaz, Anlaşılsa da Yapılmaz. Projesi ve Satışını Gerçekleştirdiğimiz Bir İş Merkezinin İnşaatında, İşi Sebebiyle Uyardığımız Duvar Ustası, Hassaslığıyla Bilinen Avrupalı Kontrol Mühendislerinin Görev Aldığı Kaddafi Libya’sında Enka İnşaatın Projelerinde 14 Yıl Çalıştığını, Oradaki İşin Doğru Uygulama Tekniklerini Ülkemiz Piyasasının Kaldırmadığını İtiraf Etmiştir. Aşırı Serbest Koşullara Sahip Ülkemizde Bu Durum, Sıkı Takip Edilmezse Katlanılması Zorunlu Bir Gerçekliktir.

bottom of page