top of page

KURUCU'DAN

vesikalık-22.png

  Üzerimde Emeği Olan Herkese Teşekkür :

  Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünü 1996 Yılında Kazandığımda, Mesleği Bıraktığı İçin Çizim Takımlarını Bana Veren Mimar Mehmet BERBEROĞLU ( Merhum ) Ağabeyim Sayesinde Birinci Sınıfın Sonunda, O Zaman İçin Dünyada İlk Kez Uygulanan Metal Kabuk Çatı Sisteminin Prekast Kolonlar Üzerine Kaldırılmasıyla Kocaeli Kartepe Arslanbey'de İnşa Edilen NASAŞ'a Ait Metalform Fabrikası Şantiyesinde Çalışmaya Başladım. Proje Müdürü İnşaat Müh. Osman Bekir KUNT  ( Merhum ) ve Yardımcısı İnşaat Tek. Selçuk VERER ( Merhum ) Sayesinde Betonu, Çeliği, Ustayı Gördüm, Kürek Kullanıp, Kalıp Çakmayı, Demir Bağlamayı, Nivo Kullanmayı Öğrendim. Lisans Eğitimimin Son Sınıfında, Şantiye Yönetim Organizasyonu Dersinde,  'Kendi İşini Yapacaksan Mesleğine Şantiye ile Başlamalısın' Tavsiyesiyle Hayatımı Şekillendiren Kıymetli Hocam Doç. Dr. Mimar Erol LOMLU Sayesinde Mimarlığı Kağıt Üzerinden Toprağa Taşıdım. Lisans Sürecinde

Hayalim Olan ENKA İnşaat Şirketinde Çalışma Fırsatını Üstadım Mimar Mehmet ERKAN ( İnce İşler Şefi ) Sayesinde Yakalayarak, Beni Şekillendirecek Şantiye Hayatıma Başladım. Sahadaki Azmim ve Heyecanıma Kıymet Verip, Beni Yetiştiren Çorum Sungurlu'lu İnce Yapı Kalfası Eldivas İNCEL Sayesinde Sahayı Öğrendim, Mesleğimin En Yoğun ve Keyifli Zamanını Yaşadım.

 

  Üzerimdeki Emekleri ve Telkinlerinden Dolayı Hepsine Şükranlarımı Sunuyor, Merhumları Rahmetle Anıyorum... 

 

  Kıymetli Müşterilerimizin Bilgisine :

  Mesleki ve Beşeri Pişmemizi Sağlayan Şantiye, Genelde Projelerin Sonradan Geldiği, Eldeki Mevcut Bilgilerle İmalata Başlanılan, Başlandığında Sürecin, İklimin vb. Koşulların Baskısından Çok Hızlı İlerleyen, Sürecin Devamında Gelen İlave Projeler veya Revizyonlar ile Yapılanın Bir Kısmının Yıkılarak Tekrar İnşa Edildiği, ‘Problem Yoksa Problem Vardır’ Prensibiyle Çalışan, Düzensizliğin İçinde Bir Düzeni Olan ve Tamamen İnsan Emeğine Dayanan Geçici Bir Fabrikadır.

  Şantiye Eğer Yurt Dışında ise, Ülkemizde Hesaplanmaya Gerek Duyulmayan Bir Sürü Faktör, Yepyeni Bulmacalar Olarak Karşınıza Çıkar. Örneğin, Ülke ve Yerel Bürokrasi, Kontrol ve Onay Mekanizmaları, Uygulama Projelerinin ve Revizyon Taleplerinin Zamanında Temini, 2. veya 3. Ülkelerden Proje Malzemelerinin Satınalması, Navlunu, Yerel Piyasadan Proje ve Sarf Malzemelerinin Bulunabilmesi, Yerel ve Türk Nitelikli Personelin Temini ile Tüm Bunların Yönetimi ile Kısıtlı Süre Sonunda İnşaatın Zamanında ve En İyi Kaliteyle Teslimi Başlıbaşına Bir Sihirbazlıktır.

  Birde Üstüne Üstlük, O İş Yoğunluğunda ve Tribünlere Oynayanların Arasında, Kendi Yapabileceğiniz Hata Riskine İlaveten, Sahada Yapılanları Gördükçe, Üstünüz ve Altınızdakilerin de Hata Risklerini Hesaplamaya Başlarsınız. Projelerden, Kaba Yapı veya Tesisat İmalatlarından Kaynaklı Yanlışlıkların Düzeltilmesi İnce Yapı Grubu Olarak Sizden Beklenir. 

 

  İnşaat Eğer İnsan Bedeni ise, Mimarlık Onu Örten Ciltdir. Cildin Altındaki Görüntü Nahoştur, Şantiyeci Mimar Onu Hakkıyla ve En Güzeliyle Örtmek Zorundadır.

  Tam Bir Kaos Ortamı Olan Şantiyedeki Bu Pratikler, İmalatın Her Aşamasının, İnsanın ve Malzemenin İyice Hesaplanmasını, Temkinli Olmayı, Kısıtlı Kaynağı Dokuz Defa Ölçüp Bir Defa Biçerek Kullanmayı, İşe ve Hayata Çok Geniş Perspektifte Bakmayı Öğretir. Şantiye, Teknik Adamı, Mikro Dalga Fırın Gibi Çok Hızlı Pişirir, Düşünce Ufkunu Olabildiğince Açarak Olgunlaştırır, Karar - Sonuç İlişkilerini Yerinde Göstererek Kişinin Burnunun İyi Koku Almasını Sağlar, Nereye Bakması ve Denetlemesi Gerektiğini Öğretir. 

  Bir Hizmette ve İmalatta Esas Olan 'İşin Emrettiği'dir. Bunu Bilen, Az Daha Dikkat ve Gayret ile Çok Daha İyi Bir İş Üretir.

​  MAYALAR Mimarlık Müşavirlik Bu Teknik ve Beşeri Tecrübeler Üzerine 2009 Yılında Kurulmuş ve Gayrimenkul Geliştirme Hizmetleri ile Ticari Hayatında On Yılını Doldurmuştur. Bundan Sonrası için Şirket, Proje ve İşletme Yönetimi Üzerine Bir Yazılım Fabrikası Olan YSM Yazılım'ın Kıymetli Kurucusu Bilgisayar Yük. Mühendisi Sedat YAZICI Beyefendinin ve Ekibinin Saygı Duyulan İş Ahlakları ve Piyasadaki İhtiyaçların Analizi Üzerine İnşa Ettikleri Değerli Ürünlerinin Bayiliği ve Müşavirliği ile İnşaat, İmalat ve Hizmet Firmalarının Yönetimsel İhtiyaçlarını Gidererek, Karlılığını Artıracak Çözümler Üzerinde Çalışmaya, Müşterileri ile Karşılıklı Samimiyet Temelinde Uzun Süreli İş Arkadaşlığı Kurmaya Odaklanmıştır. 

  Teknik Bölümlerde Okuyan Öğrenci Kardeşlerime Tavsiye :

  Lisedeyken Bir Belgeselde İzlediğim Bir Sahne Kulağıma Küpe Olmuştu; Bir Cami İnşaatında Humus Harcını Karıştıran Ustaların Kendi Aralarındaki ‘Mimarbaşı da Ne Anlar Harçtan ?’ Konuşmalarını Duyan Üstat Mimar Sinan, Eline Aldığı Kürekle Harcı Öyle Bir Kardı ki, Ustalar Küreği Harçtan Çekip Alamadılar…Yıllar Sonra Mimarlık Fakültesini Kazanınca Bu Bilinçle Daha İlk Yıl Sonunda Şantiyede Çalışmaya Başladım. Lisans Eğitimimde Otel Binaları Tasarımına ve Şantiye Yönetimi Derslerine Ağırlık Verdim. Mezuniyetim İle Soluğu Şantiyelerde Aldım. Belgesel, Mesleğimi Şekillendirdi, İşimin Evvela Ustası Olacak ve Mimarlığın Hakkını Verecektim. Ben Fırsatları İyi Değerlendirdim…

  Mezuniyetiniz Akabinde Derhal Üretim Sahasına Çıkmalı, Birkaç Sene Boyunca Laboratuvar Çalışması Misali Herşeyi Gözlemlemeli ve Karar - Sonuç İlişkisini Analiz Edebilmeyi Öğrenmelisiniz. Bir Çiftçi Gibi Size Verilen Meslek Bahçenizi İhtimamla Sürmeli, Ekmeli ve Korumalısınız. Ancak Böylelikle Mesleki Nosyonunuzu Kazanır, Tüm Hayatınız Boyunca Elde Edeceğiniz Mahsüllerden İstifade Edersiniz. 'İşlemediğiniz Toprak Sizin Değildir' Misali, Tarlasını Eken, Ekmeyen Komşusununkini Alır ve Mahsulünü Çoğaltır. 

  Meslek Hayatınız Boyunca, Diplomanızı Alırken Ettiğiniz 'Meslek Yeminizi' Asla Unutmamalısınız. Yüksek Öğrenim Size Hayatınızda Karşılaşacağınız Sorunları Tespit ve Çözüm Yeteneğini, Diploma ise Mesleğinizi Verir. Zenginliği ise Allah İstediğine ( Şura 19-20 )...

 

  Şu Unutulmamalı ki, Karar - Sonuç İlişkisi Sadece Meslekde Geçerli Değildir. Bir Sınav Olan Hayat Tercihlerden İbaret Olup, Faturası Peşinden Gelir... 

  Saygılarımla,

 

  Behiç Serhat KÜÇÜKERDAL

  Mimar & Değerleme Uzmanı

bottom of page